Krása zimy

Vánoční pečivoVÁNOČNÍ PEČIVO


ŠTAFETKY

5 bílků, 100 g pískového cukru, 50 g ořechů, 50 g hladké mouky
Pečeme na vymaštěném papíře.Natřeme oříškovým krémem a stáčíme nebo skládáme vykrojené obdélníčky na sebe.Konce namáčíme v čokoládě.

ŠÁTEČKY Z VNITŘNÍHO SÁDLA

500 g hladké mouky, 500 g vnitřního sádla, 1 vejce, 3 žloutky, 2 lžíce octa, 1/8 l mléka
Tvoříme šátečky,které plníme marmeládou.Upečené balíme v cukru.

VAFLOVÉ PEČIVO

2 hrnky hladké mouky, 1,5 hrnek vody,2 lžíce octa, 1 vejce
Formičku nahřejeme v tuku a vložíme do těsta tak,aby se formička nezalila.Dáme do oleje,až těsto zpění,formičkou zatřeseme a těsto se uvolní.Hotové posypeme moučkovým cukrem se skořicí,nebo solí a kořením.

MEDOVÝ PERNÍK

250 g cukru, 3 vejce, perníkové koření, 50 g rozpuštěného tuku, 100 g medu
Řádně promícháme a přidáme :
150 g hladké mouky, 10 g jedlé sody, 500 g hladké mouky
Těsto necháme v sáčku 2 - 3 dny v chladničce odpočinout.

KOKOSKY (ze Žarošic)

1 sklenice bílků, 500 g cukru, 150 g kokosu, 150 g strouhanky
Bílky šleháme a přidáváme ostatní přísady.Lžičkou děláme hromádky na vysypaný plech a pečeme v mírně vyhřáté troubě.Roztečou se na placičky.

KOKOSOVÉ PŘES STROJEK

500 g hladké mouky, 140 g kokosu, 300 g másla, 140 cukru, 2 žloutky, 1 vanilkový cukr, citronová kůra

NEDĚLNÍ KOLEČKA

400 g hladké mouky, 100 g cukru, 1 Smetol, 3 lžíce mléka
Z těsta vykrájíme kolečka.Upečené slepujeme marmeládou a pocukrujeme

KOULE RAFFAELLO

1 bílek, 80 g cukru, 100 g kokosu, mandle
Bílek ušleháme s cukrem,přidáme kokos a směsí obalíme mandli.Utvoříme kuličky a obalíme v kokosu.

TAŠTIČKY

400 g pol.mouky, 250 g strouhaného ztuženého tuku, 1 vejce, 3 g droždí vykynutého ve 2 dcl mléka
Vypracujeme těsto,vyválíme placku a vykrajujeme kolečka.Plníme marmeládou a okraje stlačíme přehnuté k sobě.Upečeme do růžova.Teplé obalíme v moučkovém cukru.

KOULE RAFFAELLO II.

50g cukru, 50g másla, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce citronové šťávy, 150g bílé čokolády, 2 lžíce rumu,
50 - 60g kokosu
Cukr,máslo a vanilkový cukr utřeme do pěny.Přidáme citronovou šťávu,najemno nastrouhanou čokoládu,rum (a kokos).Vykrajujeme kuličky,plníme mandlí a obalujeme v kokosu.

MEDOVÉ CERTLE

Několik lžic medu, hrst loupaných buráků
V neoprýskaném kastrolku rozškvaříme med až se vyškvaří a voní jako přeškvařené máslo přidáme mleté buráky.Pak kávovou lžičkou namáčenou do vody nabíráme med a lijeme hromádky na povoskovaný papír.Necháme ztuhnout,odloupneme a máme výborné léčivé certličky.

KARAMELY

200g cukru, 2dcl silné kávy, 2dcl mléka nebo smetany, 90g másla, vanilka
Cukr se na pánvi nechá rozpustit dohněda,pak opatrně přilijeme kávu,mléko,vanilku a máslo.Vše se zahřívá a míchá.Hustá hmota se vylije na máslem vymaštěný plech.Po zchladnutí se plocha nožem narýhuje a když hmota zcela ztuhne,nalámeme ji na čtverečky,které se pak balí do ozdobných papírů.

CUKROVÍ SE ZAVAŘENINY

100g loupaných mletých mandlí, 250g práškového cukru, 1 lžíce citronové nebo pomerančové šťávy,
1 lžíce citronové nebo pomerančové kůry, špetka skořice, 2 lžíce šípkové nebo jiné zavařeniny
Vše zpracujeme na cukrem posypaném vále a buď vyválíme na placku a vykrojíme hvězdičky a posypeme krystalovým cukrem,nebo nakrájíme silnější proužky,které stáčíme do různých tvarů a zdobíme barevnou polevou.Sušíme na prkénku nebo povoskovaném plechu.

ZÁKLADNÍ PŘEDPIS NA MARCIPÁN

60g másla, 2 vejce, 200g cukru, citronová kůra, 35g neloupaných strouhaných mandlí, 2 hřebíčky, skořice, 500g hladké mouky nebo polohrubé mouky
Utřeme máslo s vejci,cukrem a citronovou kůrou.Vymícháme do husté hmoty.Přidáme mandle,koření a mouku.Vypracujeme těsto a dáme do chladna odpočinout.Pak vyválíme placku na stéblo silnou a vykrajujeme tvary.Upečeme v mírné troubě na povrchu zdobíme barevnými polevami,mandlemi a ořechy.

PLNĚNÁ ČOKOLÁDA

1 1 hrnku mletých ořechů, 3 hrnku moučkového cukru, 1 bílek
Míchaná čokoládová poleva : Bílá poleva,trochu hnědé a máslo rozpustíme v páře.
Do košíčků z papíru nalijeme 1 malou lžičku rozpuštěné tmavé polevy,na ni dáme kuličku z těsta a přimáčkneme.Po zaschnutí zalijeme míchanou čokoládovou polevou a posypeme barevným sypáním.

MANDLOVÉ PĚNOVÉ ROHLÍČKY

120 g nastrouhaných mandlí (můžeme použít i lískové oříšky), 4 bílky a 200 g pískového cukru
Bílky ušleháme spolu s cukrem ve vodní lázni. Ušlehanou hmotu lžící klademe na vál, který před tím posypeme ustrouhanými mandlemi a vyvalujeme malé válečky, ze kterých tvoříme na pomaštěném plechu rohlíčky. Pozvolna sušíme v mírné troubě.

OŘÍŠKOVÉ STŘÍKANÉ PEČIVO

280 g ustrouhaných lískových oříšků, 280 g pískového cukru, 3 bílky, trocha vanilky a citronové kůry
Z bílků ušleháme tuhý sníh, přidáme vanilku a citronovou kůru. Potom lehce vmícháme oříšky smíchané s cukrem. Těsto naplníme do pytlíku s větší trubičkou ve tvaru hvězdičky a na plech stříkáme různé tvary. Pečeme v mírné troubě. Vychladlé můžeme ozdobit kakaovou polevou.

VAFLOVÉ HVĚZDIČKY

240 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 200 g tuku, 80 g lískových oříšků, 1 žloutek, 1 vanilkový cukr, citronová kůra, mletá skořice, mletý hřebíček
Těsto necháme 2 hodiny odpočinout.Z plátu silného 3 mm vykrajujeme hvězdičky.V troubě pečeme při 200°C.Po upečení slepíme dvě k sobě meruňkovou marmeládou a zdobíme čokoládovou polevou a sypáním.

ČERTOVY PILULKY

100g mletých lískových oříšků, 3 lžíce rumu, citr. Kůra, šťáva z 1 pomeranče, trochu skořice, 2 lžíce rumu
Smícháme a asi půl hodiny vaříme. Z uvařené hmoty děláme kuličky, které obalujeme v mleté čokoládě.

MYŠÍ OUŠKA Z ANÝZEM

1 vejce, 50g hrubé mouky, 50g cukru, 10g oleje
Vše smícháme, malou lžičkou děláme na vymaštěný plech kopečky, posypeme anýzem a pečeme dožluta. Po vyjmutí z trouby zatepla tenkým nožem podebereme a stáčíme na kornoutky.

BRABANTSKÉ DORTÍČKY

160g másla, 160g hladké mouky, 80g cukru, 80g tlučených ořechů, trochu skořice
Smícháme, necháme chvíli odležet, rozválíme a vykrajujeme kolečka. Pečeme ve vyhřáté troubě. Koláčky slepujeme zavařeninou a poléváme čokoládovou polevou a sypeme pistáciovými oříšky.
Lze udělat i rohlíčky a teplé je obalujeme ve vanilkovém cukru.

ČOKOLÁDOVÉ KULIČKY

150g moučkového cukru, 80g másla, 150g mletých ořechů, 200g mléčné čokolády, 150g rozinek, 11/2dl rumu
Utřeme máslo, cukr a změklou čokoládu. Přidáme ořechy, rozinky, rum a hmotu dáme ztuhnout. Tvarujeme kuličky a balíme v mletých oříšcích.

VÁNOČNÍ NUGÁT

70g mletých piškotů, 1 vejce, 50g moučkového cukru, 1 lžíce kakaa, 2 lžíce rumu, 50g ztuženého tuku, 50g kandovaného ovoce, 20g nadrobno posekaných rozinek
Tuk utřeme s cukrem a vejcem, přidáme polovinu piškotů, rum, kakao. Kandované ovoce nadrobno posekáme a promícháme s posekanými rozinkami. Vše smícháme. Z těsta uděláme váleček a zabalíme ho do celofánu ztuhnout do chladna. Pak krájíme na kolečka.

LINECKÉ KOŠÍČKY PLNĚNÉ PUDINKEM

210 g hladké mouky, 70 g cukru, 140 g tuku, 2 žloutky, 1 sáček vanilinového cukru, 1 sáček pudinkového prášku, 350 ml mléka, 3 lžíce cukru, kandované třešně a jádra vlašských ořechů na ozdobu
Mouku prosejeme na vál, přidáme cukr, vanilinový cukr a překrájený tuk a se žloutky vypracujeme na hladké těsto. Necháme je v chladu odležet, pak kousky těsta vtlačujeme do menších formiček na košíčky a upečeme dorůžova ve vyhřáté troubě. Ihned je vyklopíme. Vychladlé košíčky plníme pudinkem a ozdobíme kandovanou třešní, polovinou jádra vlašského ořechu apod. Košíčky pečeme několik dní předem. Můžeme je plnit i různými krémy.
Příprava pudinku:
Tři čtvrtiny mléka ohřejeme s cukrem, pudinkový prášek rozmícháme ve zbylém studeném mléce, vlijeme do horkého mléka a za stálého míchání uvedeme k varu. Vaříme 1 minutu. Pak necháme částečně zchladnout za občasného zamíchání a použijeme.

ROHLÍČKY S OŘÍŠKOVOU NÁPLNÍ

280 g hladké mouky, 280 g másla, 1 vejce, asi 3 lžíce vody, moučkový a vanilínový cukr na obalení
Náplň:
120 g moučkového cukru, 2 žloutky, 120 g strouhaných jader vlašských ořechů
Mouku prosejeme na vál, přidáme překrájené máslo a s vejcem a vodou (podle potřeby) vypracujeme na hladké těsto, které necháme v chladu krátce ztuhnout. Z těsta potom vyválíme tenký plát, z něhož vykrajujeme kolečka o průměru asi 6 cm. Na půlku kolečka dáme trochu náplně a druhou polovinu kolečka přes náplň přeložíme. Okraje těsta trochu přitiskneme. Pečeme na vymaštěném plechu v předehřáté troubě. Ještě teplé rohlíčky obalíme v cukru.
Příprava náplně:
Moučkový cukr promícháme se strouhanými ořechy a spojíme žloutky.

LEDOVÉ KOULE

125 g ztuženého tuku, 75 g cukru, 1 1/2 vejce, 1/2 lžíce kakaa, 1 lžíce rumu, kakao na obalení
Tuk pomalu rozehřejeme, vešleháme do něj cukr, vejce, rum a kakao a promícháme dohladka. Hmotu necháme v chladu ztuhnout a potom z ní tvarujeme menší kuličky, které obalíme v kakau.

KOKOSOVÉ STROMEČKY

150g hladké mouky, 100 g strouhaného kokosu, 100 g másla, 1 vejce, 100 g cukru
Poleva: 150 g moučkového cukru, citrónová šťáva, strouhaný kokos
Ze všech přísad zpracujeme těsto, necháme v chladu odležet, pak vyválíme a formičkou vykrajujeme stromečky, které upečeme.
Polevu vytvoříme z citrónové šťávy a cukru, sypeme kokosem a necháme zaschnout.

DVOUBAREVNÁ ČOKOLÁDA

Bílá čokoláda:
150 g ztuženého tuku, 150 g moučkového cukru, 1 sáček vanilinového cukru, 50 g sušeného mléka, 20 g strouhaného kokosu, 1 lžička škrobové moučky
Tmavá čokoláda:
250 g ztuženého tuku, 100 g sušeného mléka, 1 lžíce škrobové moučky, 300 g moučkového cukru, 50 g kakaa
Každou čokoládu připravujeme zvlášť ve vodní lázni. Do kastrůlku dáme překrájený tuk, přidáme kokos, prosátý cukr, vanilinový cukr, škrobovou moučku a sušené mléko, zahříváme ve vodní lázni a mícháme, až se dohladka spojí. Pak připravíme tmavou čokoládu. Do kastrůlku opět dáme překrájený tuk, prosátý cukr, kakao, sušené mléko a škrobovou moučku, vložíme do vodní lázně a mícháme dohladka. Do třetiny suchých formiček naplníme bílou čokoládu, necháme ji v chladu ztuhnout a pak doplníme tmavou čokoládou. Po ztuhnutí vyklopíme vyklopíme.

KOŠÍČKY S KARAMELOVÝM KRÉMEM

250g hladké mouky, 50 g moučkového cukru, 140 g másla, 2 žloutky, 1 vanilkový cukr, citrónová kůra
Krém: kondenzované slazené mléko
Poleva: čokoláda, mandle
Ze všech přísad uděláme těsto, které vtlačíme do vymaštěných formiček na košíčky, a upečeme. Vychladlé plníme krémem, poléváme rozpuštěnou mléčnou čokoládou a sypeme sekanými mandlemi.
Příprava krému: kondenzované mléko vaříme asi 2 hodiny v otevřené plechovce ve vodní lázni (lze použít hrnec na mléko, pokud ho máte).

MOZARTOVY KULIČKY

200 g čokolády na vaření, 1 žloutek, 2 lžíce másla, 150 g bábovky (vánočky nebo 200 g piškotů), 3 lžíce nasekaných mandlí nebo oříšků, 2 lžíce bílého vína, čokoládová rýže nebo kokos na obalení
Čokoládu rozehřejeme ve vodní lázni spolu s bílým vínem, pak odstavíme a vmícháme máslo a žloutek, pořádně umícháme dohladka. Poté vmícháme rozdrobenou bábovku (vánočku nebo piškoty) a mleté oříšky (mandle). Hmotu necháme vychladnout a potom děláme kuličky, které obalujeme v čokoládové rýži nebo v kokosu. Lépe chutnají chlazené.

ČOKOLÁDOVÉ KOŠÍČKY S NUGÁTEM

Hořká čokoláda, nugát, oříšky nebo cukrové perličky na ozdobu
Rozpustíme hořkou čokoládu a mašlovačkou jí vytřeme malé papírové košíčky. Dáme ztuhnout a postup opakujeme. Hotové košíčky opatrně vyjmeme z papírového obalu tak, že zůstanou pouze čokoládové formy. Necháme změknout nugát na takovou konzistenci, aby při plnění držel tvar. Nugátem naplníme mikrotenový sáček a ozdobně naplníme košíčky. Posypeme sekanými oříšky nebo ozdobíme cukrovou perličkou a dáme ztuhnout do lednice.
Košíčky nádherně vypadají. Pro větší efekt je můžete naplnit bílou čokoládou a ozdobit rozinkou nebo kandovanou třešní.

BÍLÉ RUMOVÉ KULIČKY

80 g másla, 2 lžíce smetany, 200 g bílé čokolády, 10 cukrářských piškotů, 8 lžic rumu, 6 lžic sekaných mandlí, 100 g mandlových plátků
Ve smetaně necháme rozpustit máslo a necháme vychladnout. Ve vlažné tekutině rozpustíme čokoládu. Piškoty rozdrobíme a zakapeme rumem. Sekané mandle opražíme, smícháme s čokoládovou hmotou a piškoty. Pokud je směs příliš tekutá, dáme ji vychladit. Pak tvarujeme kuličky, které obalujeme v mandlových plátcích a skládáme do papírových košíčků.

MARCIPÁNKY

300g moučkového cukru, 80g sušeného mléka, 80g másla, 1 bílek, mandlová tresť
Zpracujeme, pokud je směs řídká přidáme sušené mléko. Dáme na chvíli ztuhnout do ledničky. Plníme do cukrem vysypaných formiček, vyklepneme a necháme sušit.

ČOKOLÁDOVÉ KOUSKY

250g moučkového cukru, 250g ztuženého tuku, 120g kakaa, 1 lžička vanilkového pudinku
Nad párou rozpustíme tuk, smícháme s kakaem, cukrem. Vymícháme dohladka a přidáme vanilkový pudink. Můžeme přidat i oříšky.

Plníme formičky vypláchnuté studenou vodou a necháme ztuhnout.

 
ZaWeB ZaWeB

Bigoo

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!